Протокол Разделна

Протокол Гълъбово

Протокол Великово

Протокол Помощник

Протокол Мъдрец

Протокол Медникарово

Протокол Искрица

…………………………………………………….

……………………………………………………….

Изх. № 24-00-216/24.03.2025 г.

С Ъ О Б Щ Е Н И Е

Относно: Свикване на заседание на комисия по чл.37и, ал. 7 от ЗСПЗЗ, определена със заповед № РД-07-11/14.03.2025 г. на директора на ОД „Земеделие“ гр. Стара Загора

На основание чл.104г, ал.2 от Правилника за прилагане на закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ППЗСПЗЗ/ свиквам заседание на комисията по чл.37и, ал.7 от ЗСПЗЗ, определена със заповед № РД-07-11/14.03.2025 г. на Директора на ОД „Земеделие“ гр. Стара Загора, което ще се проведе на 27.03.2025 г. /четвъртък/ от 10:30 часа в зала „Асара“ на партерен етаж в сградата на Общинска администрация гр. Гълъбово.

            Комисията съставя списък на допуснатите до участие в разпределението лица, който се обявява и публикува в областната дирекция „Земеделие“, общинските служби по земеделие, общините и кметствата и на интернет страницата на областната дирекция „Земеделие“ и на общината в срок до 30 март.

Инж. ПЛАМЕН БАРАКОВ /пп

Председател на комисия, назначена със

Заповед № РД-07-11/14.03.2025 г. на

Областния директор по „Земеделие“ гр. Стара Загора

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Препис-извлечениеР Е Ш Е Н И Е № 232

от ПРОТОКОЛ № 25/27.02.2025 година

Относно: Определяне на списъци за разпределение на пасища, мери и ливади от ОПФ по реда на чл.37и от ЗСПЗЗ

След направените мнения и предложения, Общински съвет – Гълъбово

Р Е Ш И :

На основание чл.21 ал.1 т.8 от ЗМСМА, чл.37и, ал.3 от ЗСПЗЗ, Общински съвет – Гълъбово, реши:

1. Определя списък с имотите пасища, мери и ливади – общинска собственост за общо ползване, съгласно Приложение № 1 и за индивидуално ползване, съгласно Приложение № 2 към настоящото решение.

2. Приема Правила за ползване на мерите и пасищата за календарната 2026 г., съгласно Приложение № 3 към настоящото решение.

3. Приема Годишен план за паша за календарната 2026 г., съгласно Приложение № 4 към настоящото решение.

4. След разпределението, в срок до 20 юни Кметът на Община Гълъбово да сключи договори за наем, за срок от 5 години, като първата започва да тече от следващата календарна година. Договорите се сключват след заплащане на по-високата сума между най-високата тръжна цена, на която са сключени договорите за землището за пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд за годината, и размера на средното годишно рентно плащане за землището в общината за пасища, мери и ливади.  

5. Упълномощава Кмета на Общината да извърши всички последващи по решението действия.

Светла Боянчева: /п/, Председател ОбС

 

Протоколист:  /п/

Живка Динева, Гл.експ.“АД на ОбС“

Вярно с оригинала:  пп

Живка Динева, Гл.експ.“АД на ОбС“

………………………………………………………….

……………………………………………………………

Приложение 1

Приложение 2

…………………………………………………………….

…………………………………………………………………

П Р А В И Л А

за ползване на мерите и пасищата на територията на Община Гълъбово

( изготвени съгласно чл.37о, ал.1, т.2  и ал.2 от ЗСПЗЗ)

Правилата за ползване на мерите и пасищата на територията на Община Гълъбово са изготвени по изискванията на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (37о, ал.1, т.2 и ал.2), съгласно който тези правила съдържат:

І. Перспективен експлоатационен план за паша.

ІІ. Частите от мерите, пасищата и ливадите, предназначени за общо и индивидуално ползване, и тяхното разграничаване.

ІІІ. Частите от мерите, пасищата и ливадите, предназначени предимно за косене.

ІV. Прокарите за селскостопански животни до местата за паша и водопоите.

V. Мерки за опазване, поддържане и подобряване на мерите, пасищата и ливадите, като почистване от храсти и друга нежелана растителност, противоерозионни мероприятия, наторяване, временни ограждения.

VІ. Ветеринарна профилактика.

VІІ. Частите от мерите, пасищата и ливадите, предназначени за изкуствени пасища, за засяване с подходящи тревни смески.

VІІІ. Построяване на навеси.

ІХ. Възвеждане и редуване на парцелно ползване на пасищни комплекси.

Х. Охрана.

XI.Режим на ползване, забрани и ограничения в зависимост от конкретните дадености на топографски, почвени, климатични и други физически условия, и на развитието на животновъдството на територията на община Гълъбово.

І. ПЕРСПЕКТИВЕН ЕКСПЛОАТАЦИОНЕН ПЛАН ЗА ПАША

Перспективният експлоатационен план цели:

1. Дългосрочно опазване на мерите, пасищата и ливадите на територията на Община Гълъбово и опазване на биологичното разнообразие, с цел преобръщане на негативните промени, причинени от несъобразена с възможностите на природната паша, опазване от изоставяне на мерите, пасищата и ливадите, както и използване на земите за други цели.

2. Установяване на контакти и взаимодействие на ниво населено място със земеделски стопани с цел постигане на максимална ефективност при използване на мерите, пасищата и ливади за достигане на максималния възможен екологичен ефект и икономически растеж на района.

3. В дългосрочен план да се повиши капацитета за разработване и управление на агроекологични проекти

4. При разпределението предимство имат кандидати, които до датата на разпределението са ползвали съответните имоти по договори с изтекъл срок. Останалите неразпределени имоти се разпределят по възходящ ред, като се започва от лицата, които притежават най-малко животински единици.

ІІ. ПРАВИЛА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НАЧИНА НА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПАСИЩАТА, МЕРИТЕ И ЛИВАДИТЕ ЗА ОБЩО И ИНДИВИДУАЛНО ПОЛЗВАНЕ  

1. Общински съвет определя с решение мерите, пасищата и ливадите за общо и индивидуално ползване.

2. Решението на общински съвет, както и списъка на имотите се обявяват в общината, публикуват се в интернет страницата на общината, в кметствата на населените места в общината, в Общинска служба Земеделие, както и в Областна дирекция „Земеделие“ гр. Стара Загора в срок до 1 март.

3. Пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд се отдават под наем по реда на чл. 37и от ЗСПЗЗ на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, съобразно броя и вида на регистрираните животни. Пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд се предоставят под наем на лица, които нямат данъчни задължения, както и задължения към Държавен фонд „Земеделие“, държавния поземлен фонд, общинския поземлен фонд и за земи по чл.37в ал.3, т.2 от ЗСПЗЗ.

4. Собствениците на пасищни животни писмено заявяват желанието си за ползване на пасища, мери  и ливади с подаване на заявление до общинската служба по земеделие в срок до 10 март, Заявлението е по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните, и се отнася за следващата календарна година. Към заявлението лицата прилагат декларация, че не са свързани лица по смисъла на Търговския закон с лица, които не са изплатили задълженията си по чл. 34, ал. 6, по чл. 37в, ал. 7 за земите по чл. 37в, ал. 3, т. 2 и по чл. 37ж, ал. 11 за земите по чл. 37ж, ал. 5 за предходните стопански години, както и задълженията си към държавния и общинския поземлен фонд.

5. Разпределянето на пасища, мери и ливади се извършва за всяко землище на територията на общината от комисия, определена със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“, издадена в срок до 20 март. В състава на комисията се включват: кметът на населеното място, съответно кметският наместник или оправомощени от тях длъжностни лица, представител на общинската администрация, представител на общинската служба по земеделие, представител на областната дирекция „Земеделие“ и представител на областната дирекция по безопасност на храните. Председател на комисията е кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице. На заседанието могат да присъстват лицата по ал. 1, както и представител на областна администрация.

6. Пасищата, мерите и ливадите се разпределят между правоимащите, които имат регистрирани животновъдни обекти в съответното землище, съобразно броя и вида на регистрираните пасищни селскостопански животни, в зависимост от притежаваните или ползвани на правно основание пасища, мери и ливади, но не повече от 15 дка за 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория и/или до 30 дка за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория. На правоимащите лица, които отглеждат говеда с предназначение за производство на месо и животни от местни (автохтонни) породи, се разпределят до 20 дка за 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория и до 40 дка за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория. На правоимащите лица, отглеждащи говеда за мляко или месо, овце и/или кози, одобрени за подпомагане по дейностите от подмерки „Плащания за преминаване към биологично земеделие“ и „Плащания за поддържане на биологично земеделие“, включени в направление биологично животновъдство, се разпределят имоти до 0,15 животинска единица на хектар, независимо от категорията на имотите.

7. При недостиг на пасища, мери и ливади от държавния и/или общинския поземлен фонд в землището, в което се намира животновъдният обект, определя с протоколно решение коефициент за редукция на площите, който се прилага спрямо всички лица в землището; при наличие на свободни пасища, мери и ливади в съседно землище в същата или съседна община площите може да се разпределят до достигане на нормата по ал. 4.

8. Комисията по ал. 7 съставя протокол за разпределение на имотите в срок до 20 май, който се обявява и се публикува в областната дирекция „Земеделие“, общинските служби по земеделие, общините и кметствата и на интернет страницата на областната дирекция „Земеделие“ и на общината.

9. Въз основа на протокола по ал. 10, в срок до 20 юни кметът на общината сключва договор за наем с минимален срок от 5 календарни години, който започва да тече от следващата календарна година. Договорът се сключва след заплащане на по-високата сума между най-високата тръжна цена, на която са сключени договорите за землището за пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд за годината, и размера на средното годишно рентно плащане за землището в общината за пасища, мери и ливади. Договорите съдържат данните по ал. 1, 4 и 10, вписват се в службата по вписванията и се регистрират в общинската служба по земеделие.

10. Останалите свободни пасища, мери и ливади от общинския и държавния поземлен фонд се отдават под наем чрез търг, в който се допускат до участие само собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, в същата или в съседна община, независимо от областта, в която се намира. Търговете се провеждат от кмета на общината – за земите от общинския поземлен фонд. Договорите се сключват за една календарна година.

11. Пасищата, мерите и ливадите от общински поземлен фонд , за които са сключени договори, не могат да се предоставят на трети лица.

12. Договорите за наем, могат:

– да се прекратяват или изменят преди изтичане на срока по искане на ползвателя;

– да се прекратят преди изтичане на срока при промяна на условията по чл.37и, ал.4 от ЗСПЗЗ;

–  да се прекратят преди изтичане на срока от общината за имоти по чл.19 от ЗСПЗЗ, сключени по реда на чл.37и, ал.12 и предоставени от общинския съвет по реда на §27 от предходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (ДВ, бр.26 от 2010г.), след издаване на решението на общинска служба по земеделието и изтичане на стопанската година, в която е издадено решението.

– общината прекратява договорите за наем, когато при ежегодна проверка по чл.37м от ЗСПЗЗ се установи неспазване на условията по чл.37и, ал.4 от ЗСПЗЗ по сключени договори за наем на пасища, мери и ливади от общински поземлен фонд.

– общината прекратява договорите за наем, когато ползвателят не спазва условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, определени по реда на чл.42 от Закона за подпомагане на земеделските производители.

13. Пасищата, мерите и ливадите от общински поземлен фонд за общо ползване – по смисъла на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи „за общо ползване“ е традиционна практика на жителите от населеното място с дребни земеделски стопанства за пасищно животновъдство върху обществените мери и пасища, включително чрез образуване на едно или повече колективни стада.

14. По смисъла на чл.37п от ЗСПЗЗ За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл. 8 от Закона за пчеларството, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти или части от тях, които се определят със ситуационна скица, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.

ІІІ. ЧАСТИ ОТ МЕРИТЕ, ПАСИЩА И ЛИВАДИТЕ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ПРЕДИМНО ЗА КОСЕНЕ.

Частите от мерите и пасищата, предназначени за косене, са регламентирани в чл.32 (който цитираме по-долу) от НАРЕДБА № 7 от 24.02.2015 г. за условията и реда за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. издадена от министъра на земеделието и храните, обн., ДВ, бр.16 от 27.02.2015г., в сила от 27.02.2015 г.

Чл.32 (1) При управлението на дейностите по направление „Възстановяване и поддържане на постоянно затревени площи с ВПС“ земеделските стопани трябва да не:

  1. използват минерални торове и продукти за растителна защита;
  2. разорават заявените постоянно затревени площи;
  3. изграждат нови отводнителни системи;

(2) Земеделските стопани, които поддържат постоянно затревените площи чрез косене, трябва да спазват изискванията по ал. 1 и да извършват косене от 15 юни до 15 юли за равнинни и хълмисти райони и между 30 юни до 15 август за планинските райони, като косенето се извършва ръчно или с косачки за бавно косене, коси се от центъра към периферията или от единия край на ливадата към другия с ниска скорост. Окосената трева се изсушава и събира на купове или се изнася от парцела.

(3) Земеделските стопани, които поддържат постоянно затревените площи чрез паша, трябва да спазват изискванията по ал. 1 и да поддържат гъстота на животинските единици на цялата пасищна площ на стопанството, на която се извършва пашата, от 0,3 до 1 ЖЕ/ха.

IV. ПРОКАРИТЕ ЗА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ ДО МЕСТАТА ЗА ПАША И ВОДОПИТЕ

Като прокари за отвеждане на селскостопански животни до местата за паша и водопой да се ползват съществуващите прокари и полски пътища.

V. МЕРКИ ЗА ОПАЗВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ И ПОДОБРЯВАНЕ НА МЕРИТЕ, ПАСИЩАТА И ЛИВАДИТЕ, КАТО ПОЧИСТВАНЕ ОТ ХРАСТИ И ДРУГА НЕЖЕЛАНА РАСТИТЕЛСНОСТ, ПРОТИВОЕРОЗИОННИ МЕРОПРИЯТИЯ, НАТОРЯВАНЕ, ВРЕМЕННИ ОГРАЖДЕНИЯ.    

1. При ползването на мери и пасища е необходимо стриктно да се спазват Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и Националните стандарти, одобрени и определени със ЗАПОВЕД № РД 09-122/23.02.2015 година на Министъра на земеделието и храните.

Национален стандарт 1.

Забранява се използването на минерални и органични азотсъдържащи торове в буферните ивици:

– с ширина минимум 5 метра на равнинни площи, по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;

– с ширина минимум 10 метра на равнинни площи при торене с течна фракция на оборския тор;

– с ширина минимум 10 метра при торене на площи с наклон;

– с ширина минимум 50 метра при торене на площи с остър наклон.

Национален стандарт 2.

При използване на вода за напояване, земеделският стопанин трябва да притежава съответния документ за право на ползване (разрешително, договор и други).

Национален стандарт 3.

Забранява се пряко и непряко отвеждане на веществата от Списък І и Списък ІІ в подземните води (Приложение към НС 3).

Национален стандарт 4.

В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 ха е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн.

Национален стандарт 5.

За ограничаване на ерозията на площи с наклон се прилага:

– за обработваеми земи – обработката на почвата се извършва перпендикулярно на

склона или по хоризонталите;

– за трайни насаждения – укрепване на междуредията чрез затревяване частично/пълно, или засяване/засаждане с други култури, и/или обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите.

Национален стандарт 6.

Забранява се изгарянето на стърнищата.

Национален стандарт 7а)

Задължително е да се запазват и поддържат съществуващите полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел.

Национален стандарт 7б)

Запазване и поддържане на съществуващите трайни тераси в блока наземеделското стопанство и/или земеделския парцел.

Национален стандарт 7в)

Запазване и поддържане на съществуващите постоянни пасища, мери и ливади от нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa).

Национален стандарт 7г)

Задължително е да се запазват и поддържат съществуващите живи плетове и дървета, които не се отрязват по време на размножителния период и периода на отглеждане при птиците (от 1 март до 31 юли).

Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) на земята са задължителни за изпълнение от всички земеделски стопани, собственици и/или ползватели на земеделски земи, които са бенефициенти по:

– директните плащания;

– чл. 46 и чл. 47 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007;

– следните мерки от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020): Агроекология и климат; Биологично земеделие; Плащания по „НАТУРА 2000“ и Рамкова директива за водите; Плащания за райони с природни или други специфични ограничения.

Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и други нормативни актове.

 VI. ВЕТЕРИНАРНА ПРОФИЛАКТИКА

 Собствениците на пасищни селскостопански животни при осъществяване на дейността си са длъжни да спазват изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност и подзаконовите нормативни актове.

VII. ЧАСТИТЕ ОТ МЕРИТЕ, ПАСИЩАТА И ЛИВАДИТЕ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ИЗКУСТВЕНИ ПАСИЩА

При необходимост, Общински съвет може да определи пасища, при които да се подобри тревостоя, като се засяват с подходящи тревни смески.

VIII. ПОСТРОЯВАНЕ НА НАВЕСИ

Построяването на навеси в мери и пасища се извършва съгласно изискванията на НАРЕДБА № 19 от 25.10.2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им.

IX. ВЪВЕЖДАНЕ И РЕДУВАНЕ НА ПАРЦЕЛНО ПОЛЗВАНЕ НА ПАСИЩНИ КОМПЛЕКСИ.

Въвеждане и редуване на парцелно ползване на мерите, пасищата и ливадите е условие за поддържането им в добро земеделско и екологично състояние. Неравномерното изпасване и утъпкване на тревите води до ликвидиране на тревната покривка, която е предпоставка за развитие на ерозионни процеси на почвата и намаляване на нейното плодородие.

Броят на животните на единица площ да е съобразен с продуктивните възможности на пасищата и с вида на животните. През пролетта пашата да започва, когато пасищата са добре просъхнали, а през есента да се прекратява около месец преди настъпване на трайните застудявания, за да израснат тревите и се подготвят за успешно презимуване.

X. ОХРАНА

1.Ползвателите на мери и пасища от общинския поземлен фонд организират за своя сметка охраната на предоставените им за ползване имоти, включени в договора за наем и/или аренда.

2. ВРЕМЕННИ ОГРАЖДЕНИЯ. Поставянето на електропастир се приема за вид охрана на имотите, за което следва да бъде уведомен кмета на Община Гълъбово.

XI. РЕЖИМ НА ПОЛЗВАНЕ, ЗАБРАНИ И ОГРАНИЧЕНИЯ В ЗАВИСИМОСТ ОТ КОНКРЕТНИТЕ ДАДЕНОСТИ НА ТОПОГРАФСКИ, ПОЧВЕНИ, КЛИМАТИЧНИ И ДРУГИ ФИЗИЧЕСКИ УСЛОВИЯ И НА РАЗВИТИЕТО НА ЖИВОТНОВЪДСТВОТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГЪЛЪБОВО.

Задължения на общината:

1. Да осигури безпрепятствено ползване на общинските мери и пасища за извеждане на паша на притежаваните от земеделските стопани животни.

2. Да предоставя информация и методически указания на ползвателите относно необходимите мероприятия по поддържане и опазване на мерите и пасищата.

Ползвателите на общински мери и пасища се задължават:

1. Да почистват постоянните пасища от нежелана храстовидна растителност и да провеждат борба с плевели и устойчиви растителни видове.

2. Да не променят предназначението на пасищата и мерите, да не ги разорават и да не ги използват за не земеделски нужди.

3. Да не допускат замърсяването им с битови, строителни, производствени, опасни и други отпадъци.

4. Да не се палят сухи треви и храсти в пасищата и мерите.

5. Да окосяват порасналата, неизпасана трева.

6. При необходимост да извършват пръскане със съответните разрешени препарати за обезпаразитяване и наторяване. Да не ги наторява с изкуствени торове и с утайки от пречистени отпадни води.

7. Да районират пашата, така че да се избягва преизпасването на тревостоя.

8. Да не се извършва паша нощем и без пастир.

9. Да не се извършва паша в горите граничещи с пасищата.

 10. Да не се допуска лагеруване на домашни животни в пасищата.

11. Да не извършват сеч на намиращите се върху отдадените под наем пасища и мери отделно стоящи или групи дървета, без разрешение от оторизираните с това органи.

12. Да ги опазват от ерозиране, заблатяване, засоляване.

13. Да не изграждат постройки с траен статут в пасищата и мерите.

14. Да не ги преотстъпват за ползване на трети лица.

15. Лично да съпровождат стадото по пътя до пасището и се грижат за него в пасището, или да ангажират и изрично посочат друго лице, което за извършва това от тяхно име и за тяхна сметка.

16. При агротехнически мероприятия, като подсяване, торене, борба с плевелната растителност, отводняване и напояване, както и построяването на навеси се съгласуват с общинска администрация, а мероприятията почистване от камъни и почистване от храсти с кмета или кметския наместник на населеното място.

17. Наемателят няма право за събира такса от собствениците на животни, независимо от разходите, които е направил по почистването на пасищата.

18. Наемателят е длъжен да провежда необходимите мероприятия по осигуряване на пожарната безопасност в мерите и пасищата.

19. Наемателят сключва договор за наем и/или аренда след заплащане на определения за годината наем.

20. Наемателят е длъжен да не разорава мерите и пасищата и да не променя предназначението им, както и да запазва съществуващите полски граници / синори / на предоставените му физически блокове.

………………………………………………………..

……………………………………………………………..

П Р О Т О К О Л

            Днес, 29.04.2024г. в изпълнение на Заповед № 299/18.04.2024 г. на Кметa на Община Гълъбово и Решение № 60/26.02.2024 г. на Общински съвет – Гълъбово се събра комисия в състав:

Комисия в състав:

            Председател: Кристина Колева – Ст. експерт „УОбС”

                  Членове:   1. Евгения Вълчева – Юрисконсулт

                                    2. Светла Петрова – Ст. експерт „Екология”

                                    3. Дима Кънева – Мл. експерт „Наеми, наемни отношения ОбС“

                                    4. Светослав Савов – Гл. счетоводител

            със задача да разгледа постъпилите в срок до 10 март 2024 г. заявления от правоимащи лица, които имат регистрирани животински обекти в съответните землища на община Гълъбово.

            Комисията да разгледа по отделно всяко едно заявление и приложенията към него, като вземе решение за допускане на заявителя до разпределение на пасища, мери и ливади от ОПФ, съобразно броя и вида на регистрираните пасищни селскостопански животни.

След като разгледа депозираните в ОА гр. Гълъбово заявления и всички изискуемите към тях приложения, комисията следва да извърши разпределение на пасища, мери и ливади, съгласно разпоредбите на чл.37и, ал.4 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи.

            След допускане на заявителя комисията да излезе с решение за разпределението по най-рационален и взаимно удовлетворяващ начин пасищата, мерите и ливадите, определени за индивидуално ползване, съгласно приложение № 2 към Решение № 60/26.02.2024 г. на Общински съвет Гълъбово.

            Комисията се събра в пълен състав и след като установи, че няма пречка да заседава, същата пристъпи към работа.

            Първо бяха разгледани постъпилите заявления по землища, а именно:

            с. Великово – 1 бр. – „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с вх. № 26-00-121/07.03.2024 г.

с. Медникарово – 2 бр. – ЗП Емилия Гочева Господинова, с. Медникарово с вх. № 94-Е-10/07.03.2024 г. и ЗП Драгомир Желязков Атанасов, с. Медникарово с вх. № 94-Д-24/07.03.2024 г.

с. Обручище – 2 бр. – Живка Койнова Иванова, с. Обручище с вх.№ 94-Ж-8/21.02.2024 г. и Тихомир Гошев Гочев, с. Обручище с вх. № 94-Т-12/08.03.2024 г.

            с. Разделна –  1 бр. „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с вх. № 26-00-120/07.03.2024 г.

            Всички заявления са постъпили в законодопъстим срок, а именно до 10 Март 2024.

След като разгледа депозираните в ОА гр. Гълъбово заявления и всички изискуемите към тях приложения, извърши справка относно броя декларирани животински обекти със справката за регистрирани такива, обявена в БАБХ, комисията

Р Е Ш И :

  1. Допуска до разпределение по реда на 37и, ал.4 и ал.6 от ЗСПЗЗ следните заявители:
  2.  „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с вх. № 26-00-121/07.03.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 133.
  3. ЗП Емилия Гочева Господинова, с. Медникарово с вх. № 94-Е-10/07.03.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 51,4.
  4. ЗП Драгомир Желязков Атанасов, с. Медникарово с вх. № 94-Д-24/07.03.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 16,65
  5. Живка Койнова Иванова, с. Обручище с вх.№ 94-Ж-8/21.02.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 31,2
  6. Тихомир Гошев Гочев, с. Обручище с вх. № 94-Т-12/08.03.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 3,35
  7.  „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с вх. № 26-00-120/07.03.2024 г. с общ брой ж.е. по справка в БАБХ – 67,6
  1. Комисията пристъпи към разпределение на пасища, мери и ливади от ОПФ по реда на чл.37и, ал.4 от ЗСПЗЗ, съгласно приложение № 2 на Решение № 60/26.02.2024 г. на Общински съвет Гълъбово, като взе следното

РЕШЕНИЕ

  1. За заявление с вх. № 26-00-121/07.03.2024 г. от „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с общ брой животински единици 133 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“ , находящи се в землището на с. Великово:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка.
10416.32.132ЮРТАПаисщеX0,686
10416.6.215ЛОЗЯТАПаисщеX18,493
10416.16.220БАКАДЖИКАЛивадаX11,514
10416.32.237ЮРТАПаисщеVIII0,391
10416.21.238КАБОИКПаисщеIV20,009
10416.7.123КОЗАРСКИ ЕГРЕКПасищеV54,22
10416.6.124КОЗАРСКИ ЕГРЕКПасищеV7,591
10416.2.125ГРОБЕТОПасищеVII4,137

                                                                                                    Общо: 117,041 дка.

С това се изчерпват имотите, определени за индивидуално ползване в землището на с. Великово.

  • По заявление с с вх. № 94-Д-24/07.03.2024 г. ЗП Драгомир Желязков Атанасов, с. Медникарово с общ брой ж.е.16,5 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“ , находящи се в землището на с. Медникарово:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка
47603.102.115КУРТ КАПАНПаисщеV45,978
47603.59.430КУРТ КАПАНПаисщеVI5,867
47603.48.285МАРИНОВ ГЬОЛПаисщеIV7,539
47603.48.565МАРИНОВ ГЬОЛПаисщеIV68,430
47603.48.566МАРИНОВ ГЬОЛПаисщеIV105,700

                                                                                                          Общо: 233,514 дка.

  •  По заявление с вх. № 94-Е-10/07.03.2024 г. от ЗП Емилия Гочева Господинова, с. Медникарово с общ брой животински единици 51,4 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“ , находящи се в землището на с. Медникарово:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка
47603.48.273МАРИНОВ ГЬОЛПаисщеIV180,926
47603.43.486КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI2,461
47603.43.487КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI0,807
47603.56.495КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI73,464
47603.56.509ДАЛОВИ НИВИПаисщеIV32,467
47603.43.486КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI2,461
47603.43.487КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI0,807
47603.56.495КЬОРЛЕВ БАИРПаисщеVI73,469

Общо: 366,862 дка.

С това се изчерпват имотите, определени за индивидуално ползване в землището на с. Медникарово.

  • По заявление с вх.№ 94-Ж-8/21.02.2024 г. от Живка Койнова Иванова, с. Обручище с общ брой животински единици 31 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“, находящи се в землището на с. Обручище:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка
53134.1.200–––––ПасищеV44,437
53134.1.270–––––ПасищеV85,971
53134.1.909ДО СЕЛОПасищеV51,449
53134.1.172–––––ПасищеV165,271
53134.1.503–––––ПасищеV15,954
53134.1.712–––––ПасищеV15,007
53134.1.713–––––ПасищеV53,084
53134.1.717–––––ПасищеV16,346
53134.1.813–––––ПасищеV7,889

Общо: 455,408 дка.

  • По заявление с вх.№ 94-Т-12/08.03.2024 г. от Тихомир Гошев Гочев, с. Обручище с общ брой животински единици 3,35 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“, находящи се в землището на с. Обручище:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка
53134.50.168–––ПасищеV16,705
53134.50.621–––ПасищеV29,469

                                                                                    Общо: 46,174 дка.

  • По заявление с вх. № 26-00-121/07.03.2024 г. от „АГРЕКС“ ЕООД, гр. Стара Загора с общ брой животински единици 42,2 комисията разпределя следните имоти с НТП „Пасище, мера“ , находящи се в землището на с. Разделна:
Имот NМестностНачин тр.ползв.Кат.Площ дка
61755.1.55АБЕЛЮПасищеVI7,903
61755.40.69ЧУКИТЕПасищеVI1,719
61755.13.94ДО ГРОБИЩЕТОПасищеVI1,02
61755.44.99ДРИНКОВ БРЯСТПасищеV1,905
61755.29.100МИНЕВИ ГРАДИНИПасищеIII2,283
61755.31.105МЕРКЕСКИ ПЪТПасищеIII8,593
61755.34.114ДРИНКОВ БРЯСТПасищеIII0,772
61755.44.117ДРИНКОВ БРЯСТПасищеV12,347
61755.10.122ДО ГРОБИЩЕТОПасищеVI2,247
61755.32.126МЕРСКЕСКИ ПЪТПасищеV11,969
61755.102.142ЧАЛЪКАПасищеIII1,251
61755.20.83КАМЪНЯПасищеХ29,576
61755.102.149ЧАЛЪКАПасищеIII1,946
61755.102.151ЧАЛЪКАПасищеIII9,15
61755.44.209ЧАЛЪКАПасищеV0,37
61755.30.213МЕРКЕСКИ ПЪТПасищеIII5,45

Общо: 98,501 дка.

С това се изчерпват имотите, определени за индивидуално ползване в землището на с. Разделна.

Настоящият протокол се обявява на информационното табло на ОА гр. Гълъбово, на кметствата в населените места на общината и се публикува на интернет страницата на Община Гълъбово.

 Съшият може да се обжалва по отношение на площта на разпределените имоти в 14-дневен срок пред районния съд, като обжалването не спира изпълнението на протокола, освен ако съдът разпореди друго.

            След изтичане срока за обжалване се сключват договори за наем за срок от 5 стопански години, считано от 01.10.2024 г.

            Протоколът е съставен на 29.04.2024 г.

КОМИСИЯ:

Председател: ……/п/…………

                     /Кристина Колева /

Членове:

  1. ……/п/……….

    /Евгения Вълчева/

  • ……/п/………….

    /Светла Петрова/

  • ……/п/.…….

/Дима Кънева/

     4………/п/………….

      /Светослав Савов/